03-5792920

מהו יעוץ אסטרטגי וכיצד לבחור חברת יעוץ אסטרטגי

בישראל קיימות מספר חברות יעוץ אסטרטגי עסקי (לא להתבלבל עם ייעוץ אסטרטגי פוליטי) ועשרות יועצים אסטרטגיים המלווים חברות גדולות ובינוניות בתהליכים הנמשכים לרוב מספר חודשים. לרוב, רק לאחר שנים מבין המנכ"ל או בעלי החברה אם הייעוץ שקיבל היה מוצלח, אך כמו עם רופא, חייבים להקשיב להוראות, בכדי שיהיה בכלל סיכוי שהשירות יצליח. כיצד תזהו איזו חברת יעוץ הינה הטובה ביותר עבורכם ומה עליכם לדרוש מהיועץ האסטרטגי שלכם במהלך העבודה המשותפת.

יעוץ אסטרטגי

רק לאחר שתשלמו עשרות ומאות אלפי שקלים ליועץ אסטרטגי, תגלו אם הייתה זו השקעה מוצלחת או זריקת כסף לפח

מיהן חברות היעוץ האסטרטגי הפועלות בישראל

בישראל פועלות מספר חברות יעוץ אסטרטגי ותיקות וחדשות. ניתן לחלק את החברות לחברות ייעוץ אסטרטגי בינלאומיות וחברות ישראליות ליעוץ אסטרטגי הפועלות מעט גם בחו"ל. החברות הבינלאומיות כוללות את מקינזי, ארנסט אנד יאנג, דלויט ותפן (במקור חברה ישראלית). החברות הישראליות כוללות את שלדור, קבוצת אביב (שתי חברות בנות בחו"ל), טאסק (החלה לצמוח גם בחו"ל), רותם אסטרטגיה וגיל אסטרטגיות. ישנן גם לא מעט חברות לייעוץ ארגוני אשר מתהדרות בתואר "ייעוץ אסטרטגי" אך לרוב הן בדגש על הארגון ופחות על אסטרטגיה במובן התחרותי, כלומר, הסביבה התחרותית והעסקית בה הוא פועל (מבלי לזלזל בחשיבות הרבה של ייעוץ ארגוני בפני עצמו). להרחבה: חברות ייעוץ אסטרטגי

כיצד לבחור חברת יעוץ אסטרטגי

בחירת חברת יעוץ אסטרטגי קשורה בהרבה שאלות ושיקולים. השאלה הראשונה היא האם לבחור חברה ישראלית או חברה בינלאומית (קיימות חברות המשלבות יכולות בינלאומיות מקומיות דוגמת דלויט ותפן).

 • בחרו בחברה בינלאומית אם: יש לכם תקציב גדול, אתם מאמינים שנסיון מחברות דומות לכם בעולם הוא רלוונטי ולחברת היעוץ הבינלאומית גישה לידע זה או/ו אם אתם זקוקים "לחותמת מוכרת" בכדי שבעלי המניות יאשרו את התוכנית האסטרטגית שתתגבש.
 • בחרו בחברה ישראלית אם: אתם בעלי תקציב מוגבל יותר, אתם מאמינים שהיכרות עם השוק הישראלי היא המפתח להצלחת הפרויקט, אתם רוצים רעיון חדשני שצפוי לנבוע מחברה קטנה יותר

במקביל ואולי חשוב מכל, זהו את אנשי המפתח אשר יבצעו בפועל את הפרויקט עבורכם. לפגישות המכירה יגיעו היועצים הותיקים, הנאים והמכובדים ביותר, אך בפועל מי שיישב בשלוש בלילה על קבצי האקסל המנתחים את הדוחות הכספיים שלכם, הם יועצים בני עשרים וחמש, בוגרי MBA, אשר הם המשפיעים העיקריים על איכות העבודה שתקבלו. בראש היועצים עומד לעיתים רבות שותף בחברת היעוץ ויש לוודא כי הוא יקדיש חלק ניכר מזמנו לעבודה. כאשר אתם מתלבטים בין כמה חברות יעוץ, דרשו לקבל קורות חיים לדוגמא של כל המעורבים בפרויקט (והתחיבות כי אנשים אלו יהיו בצוות הפרויקט). אתם לא רוצים שצוות יועצים חדש יחסית "יתגלח על חשבונכם". משך הזמן המקובל ליועצים בחברות יעוץ אסטרטגי עומד על שנה- שנתיים, אתם רוצים שרוב היועצים שלכם יהיו כאלו ששרדו לפחות שנתיים בחברה (דבר המלמד הן על נסיון והן על איכות).

מה יותר חשוב חברת היעוץ האסטרטגי או היועץ עצמו

בפועל, למעט מקינזי שהצליחו לבנות מותג, רוב חברות היעוץ האסטרטגי נשכרות לפרויקטים על סמך היכרות אישית של הלקוח עם היועץ, או מוניטין גבוה בשוק של אחד מבכירי היועצים בחברת היעוץ האסטרטגי. כך למשל מי שמחפש יועץ אסטרטגי לפרויקט בתחום הטלקום עשוי לבחור בחברת טריגר בשל המוניטין בתחום של שלי תשובה ומי שמחפש פרויקט בתחום הפיננסים עשוי לבחור בתפן בשל המוניטין של אורי נתן, גם אם קיימת העדפה עקרונית לחברת יעוץ אסטרטגי אחרת.

כיצד לעזור ליועץ האסטרטגי במלאכתו

היועץ האסטרטגי מחויב ללקוח ולחברה לה הוא מספק שירותים. כתוצאה מכך, עליכם להיות מוכנים לכך שהיועצים לא תמיד יסכימו עם מה שאתם חושבים או מאמינים ויועץ טוב ייתן לכם חוות דעת אובייקטיבית גם אם היא מנוגדת לחלוטין לשלכם, הלקוחות. בכדי לעזור ליועצים במלאכתם, חשוב כי תעבירו מסר בארגון כי ישנו תהליך של יעוץ אסטרטגי המבוצע בארגון וכי חלקים מהם יידרשו לסייע ליועצים. קבעו פגישות ליועצים עם דמויות מפתח הכוללות הן אנשים בעלי ידע רב והן אנשים בעלי השפעה (גם אם אינכם מעריכים אותם, הם צריכים להיות השגרירים של התוכנית האסטרטגית כשזו תיושם). מנו מנהל פרויקט שיקל על הצוות באיסוף החומר וקבעו פגישות שבועיות עימם, כדי לראות התקדמות ולוודא שאינכם מוזנחים לטובת פרויקט אחר (במרבית החברות, היועצים מבצעים כמה פרויקטים במקביל, והלקוח שידרוש יותר יקבל יותר תשומת לב וזמן).

לימדו עוד על אסטרטגיה, על חברות ייעוץ אסטרטגי אחרות, הבינו גם מהו תהליך תכנון אסטרטגי

מאמרים נוספים

אוטסורסינג

מיקור חוץ הייטק – הדרך להגיע לפסגה

חברות ההייטק בישראל נמצאות בתוך סביבה מאתגרת שמתפתחת כל הזמן, ועומדים מול לא מעט אתגרים מורכבים. ככל שהחברה שואפת

מיקור חוץ

מיקור חוץ

מיקור חוץ - ניהול פרוייקטים חברות פרטיות מיקור חוץ (אאוטסורסינג) הינה שיטה לניהול עסק שהתפתחה מאוד מסוף המאה ה20

מהי אסטרטגיה שיווקית

אסטרטגיה שיווקית

מהי אסטרטגיה שיווקית? המונח אסטרטגיה שיווקית מתייחס לפעולות אותן צריך כל עסק לבצע על מנת לקדם את האסטרטגיה העסקית

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos