03-5792920

איך להפוך ניהול עסק – למנהיגות עסקית

מי לא רוצה עסק מצליח ומשגשג? אולם על מנת להשיג את המטרות והיעדים של העסק יש לעבוד קשה. אתם, כעומדים בראש הארגון שאתה מנהלים, נושאים באופן טבעי באחריות הניהולית של העסק שלכם, אולם, עליכם לשאול את עצמכם: עד כמה אתם באמת מנהיגים את העסק / מחלקה / חטיבה בראשם אתם עומדים? האם אתם מלח המשרת את הספינה, או רב החובל שלה? מה ההבדל בין ניהול לבין מנהיגות? בכוחה של מנהיגות חזקה וכריזמטית להנהיג את העובדים ולהוציא מהם מה ששום שיטת ניהול לא תצליח. קראו כאן כיצד עושים זאת.

מנהיגות עסקית

מנהיגות עסקית היא הדרך שלכם להפוך לרב החובל של העסק

מנהיגות? אני?

המילה "מנהיגות" נקשרת לרוב לדמויות מן ההסטוריה, מצביאים צבאיים, או לעומדים בראש מדינה. עם זאת, המינוח "מנהיגות עסקית" מתייחס להובלה והנהגה של חברה או ארגון, בניית אסטרטגיה והתווית מדיניות בכל תחום אפשרי, כשהמושג "מנהיגות" מקבל משמעות שונה מזו שהורגלנו אליה. למעשה, מטרתכם כמנהיגים עסקיים צריכה להיות בראש ובראשונה להוציא את המיטב לא רק מהעסק שלכם, אלא קודם כל מהעובדים שלכם. משימה זו אינה פשוטה כלל, אולם ניתן ליישם אותה אם ממלאים אחר כמה כללים פשוטים של מנהיגות שיפורטו מייד.

כיצד להפוך ניהול למנהיגות

תנו דוגמה אישית

היו ישרים ושקופים כלפי העובדים וגם כלפי מנהליכם במידה ויש כאלו. תנו לכל עובד תחושה שאתם מכבדים אותו ותמיד נהגו כלפיהם בדרך ארץ. חלק חשוב של מנהיגות הוא לבנות לעצמכם צוות מנצח של עובדים ועליכם תמיד לראות עצמכם כמי שיכולים ללמוד גם מהם. אתם כמנהיגים קובעים את מדיניות הארגון בכל תחום אפשרי. אם תשרו אווירה "חפיפניקית", כך גם ינהגו עובדיכם. אולם אם תשדרו יסודיות, רצינות ואחריות, תעודדו את עובדיכם לנהוג באותה הדרך מבלי להשקיע בכך אנרגיה רבה מידי.

היו מומחים בתחום הפעילות שאתה מנהלים

בחרו מספר תחומי עניין הנוגעים לפעילות החברה, בהם יש לכם ניסיון רב, והתמקדו בתרומת חלקכם לעבודת הצוות, באמצעות ניצול הידע והניסיון שלכם. דאגו לכך שכל אחד מאנשי הצוות שתקימו ידע על מומחיותכם בתחומים אלה, בדיוק כפי שכל אחד ידע על תחומי ההתמחות של שאר אנשי הצוות. נסו להתמקצע בתחומים אלה. הקדישו מספר שעות בשבוע ללימוד נוסף והעמקת הידע שלכם. מנהיגות עסקית נכונה תוביל לעידוד העובדים לעשות את אותו הדבר. ככלל: תמיד שאפו ללמוד יותר.

בנו מנגנון תגמול לעובדים שלכם

מנהיגות עסקית טובה ככל שתהיה לא יכולה להוביל את העובדים ללא תגמול בסוף הדרך, הרי הם לא מתנדבים לעבודה. בנו מנגנון של תגמול בונה על ידי הצבת מטרות ויעדים. צעד זה לא רק יחזק את הכפיפים שלכם, אלא אף יעניק תחושת ביטחון אותה מקבלים כשצועדים לעבר מטרה ידועה ומוגדרת מראש.תגמול אינו חייב להיות מבוסס כסף – מספיקה מילה טובה, תעודת הוקרה ואפילו תליית תמונתו של העובד המצטיין על לוח המודעות.

בנו מנגנון משוב לעובדים שלכם ולעצמכם

מתן משוב לעובדים הופך אתכם המנהלים למעורבים יותר בחברה ומעורר בקרב העובדים שלכם תחושה של כבוד ומוערכות. מנהיגות אישית מסוג זה תעניק לעובדים את המוטיבציה להיות מתוגמלים ובכך תהפכו לגורם מניע ומפעיל לטובת הארגון. לא רק משוב חיובי מניע עובדים אלא גם חשש ממשוב שלילי עשוי (שלא יפטרו אותי). משוב תקופתי כחלק מהובלת מנהיגות בחברה תביא את העובד לחוש בטוח בעבודתו וכי אתם מתנהגים עמו בשקיפות כך שההצלחה שלו היא בידיים שלו.
בנוסף, הבהירו לעובדיכם שאתם רואים עצמכם כחלק מאנשי הצוות המנצח ובקשו מהם משוב – הן ברמת התפקוד שלכם כמנהלים ומנהיגים, והן כאנשי מקצוע באותם תחומים בהם אתם מתמחים. מנהיגות עסקית מסוג זה תאפשר לכם ללמוד ותאפשר לעובדיכם להביע את דעתם ולחזק את מעורבותם ומחויבותם לארגון. הנהיגו מערכת משוב ארגונית, והפקידו בידי אחד המנהלים את תפקיד איסוף וניתוח המידע. צרו ערוץ למתן משוב אנונימי, אולם המשיכו לעודד מתן משוב במהלך שיחות, תכתובות וישיבות. תנו לעובדים תחושה שמותר להם לבקר אתכם, ושאתם קשובים לביקורת ואף לומדים ממנה.

דעו לכפות עמדות או החלטות בארגון

לצד השיתוף האמור, כדי שהעסק שלכם יהיה מוביל – צריך מנהיגות שתוביל אותו. כל עסק, חברה או ארגון, גדולים כקטנים, צריכים להיות מונהגים עסקית, אסטרטגית, שיווקית וניהולית. ארגון אינו "מדינה דמוקרטית". המנהל / מנהיג צריך לדעת במצבים מסויימים לקבל החלטה באופן חד צדדי, או לחליפין, להטיל וטו על החלטה או פעולה. יחד אם זאת, דאגו לכפות עמדות רק כאשר הדבר הכרחי, וכאשר אתם עושים זאת, דאגו להיות מסוגלים להסביר לעובדים, סמוך לקבלת ההחלטה וגם בעתיד לבוא, מה ההיגיון שבהחלטה. מנהיגות יכולה להתבסס על פחד ויראה אולם מנהיגות כריזמטית המבוססת על קול ההיגיון חזקה הרבה יותר. בסופו של דבר, תוצאות ההחלטות שלכם יקבעו את האופן שבו יקבלו אותן. החלטה שהתבררה בדיעבד כנכונה, גם אם "כפיתם" אותה על עובדיכם, תיזקף לזכותכם. לחליפין, החלטה "דמוקרטית" של מנהל שחושש לקבל החלטות גורליות באותם מקרים בהם הדבר נדרש, גם אם התקבלה תוך התייעצות עם כל העובדים בארגון, אם תוצאותיה שליליות – הרי שמי שישא באחריות על הכשלון יהיה אדם אחד – המנהל.

חשוב לזכור:

מנהיגות הינה מושג גדול אולם כשפורטים אותו לאבני היסוד, המשימות ברורות והגיוניות כך שכל אחד יכול להיות מנהיג בחלקת האלוהים שלו. עליכם כמנהיגים עסקיים להיות כריזמטיים, מומחים, מתווי דרך, קשובים, בתהליך תמידי של למידה וקבלת ביקורת, נכונים ופתיחים לשינויים ונוהגים ביחס הוגן והגון כלפי הצוותים והעובדים. אם תנקטו בדרכים המפורטות לעיל, תמצאו בקלות כיצד ליישם את ההבדל הקטן-גדול שבין ניהול העסק שלכם ובין מנהיגות עסקית מנצחת.

מאמרים נוספים

ייעוץ-עסקי-–-הרבה-יותר-מעצה-טובה

ייעוץ עסקי – הרבה יותר מעצה טובה

אנו בחברת GPS  לעסקים מעניקים שירותי ייעוץ עסקי כבר למעלה מ-20 שנה והובלנו יד ביד מאות עסקים בנחישות ובאחריות

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש – כך מומלץ לבחור אותו

אם הקמתם עסק חדש, את הדרך להצלחה בו תוכלו לממש באמצעות שירות ייעוץ עסקי. באמצעותו, העסק שלכם יועל לפרוח

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

ייעוץ עסקי הוא ללא ספק אחד הכלים החשובים לבית העסק. באמצעות ייעוץ עסקי תוכלו להעצים את הפעילות שלכם ולהפוך

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos