03-5792920

ניהול ידע שיעניק לארגון שלכם יתרון תחרותי אמיתי

אם לארגון שלכם יש מוצר טוב, מערך שיווק ומכירות מעולה, אבל ניהול הידע שבו לוקה בחסר – הארגון לא ישרוד לאורך זמן. כל אחד יודע, כי ידע הוא הבסיס שעשוי להעניק לכל ארגון יתרון תחרותי. פעמים רבות – בין אם בשל ניהול זמן לקוי, אופן קבלת החלטותפגום, או כל תירוץ אחר – אנו מתעלמים ממידע או מנתונים שונים שעשויים להיות חשובים לנו ולארגון שלנו. אבל זה לא הכל: לפעמים כמות הנתונים בארגונים רבים היא באמת עצומה וקשה לדעת איך לתעדף מה חשוב יותר ומה פחות. לכן, יש לסגל שיטות, טכניקות וכלים שיסייעו לכם בניהול הידע הארגוני ויובילו אותך לקבל החלטות מושכלות המבוססות על נתונים וידע. מאמר זה נועד להעניק לכם כלים על מנת להקים בסיס ניהול ידע אפקטיבי בארגון שאתם עומדים בראשו.

ניהול ידע

בלי ניהול ידע אפקטיבי – אפילו מוצר מצויין לא יעניק לכם יתרון

ניהול ידע הוא כוח שהארגון צריך לדעת להשתמש בו

צדק מי שאמר שידע הוא כוח, וצדק יותר מי שאמר שהשימוש בידע הוא כוח. ניהול ידע בארגון צריך ליצור קודם כל עבור המנהל בארגון סביבת ידע אחת שבנוייה ונסמכת על כל מקורות הידע של הארגון. כך למשל, אם למפעל משקאות יש נתונים הנוגעים לשיווק והפצה, כספים, שירות לקוחות, מחסן ולוגיסטיקה ועוד – המנהל אינו יכול להרשות לעצמו לבחון כל מחלקה כזו בנפרד – אחרת הוא יבלה יותר זמן באיתור נתונים מאשר שימוש בהם בפועל. מעבר לכך, דרך פעולה כזו עלולה להציף את המנהל בנתונים מיותרים רבים. ניהול ידע במפעל צריך אם כן, קודם כל להזרים את הנתונים למוקד ידע אחד ולסנן אותם. אחת הדרכים לנהל ידע בארגון הוא באמצעות מערכת בינה עסקית.

כיצד לבנות מנגנון ניהול ידע אפקטיבי בכמה צעדים פשוטים

 •  ארגנו את המידע על פי קשר עסקי: על מנת להקים מנגנון ניהול ידע בארגון באופן מוצלח, ראשית על המידע שמועבר למרכז הידע של הארגון שלכם להיות מאורגן על פי קשר עיסקי שימקד אותו לתחום מסויים. ניקח לדוגמה, ספר חוקים עב כרס: אם נרצה לחפש חוק דרך רשימה אחת של כל החוקים נתקשה למצוא את מבוקשנו בזמן סביר. לעומת זאת, אם ניצור אינדקס כלשהו שיהיה רלוונטי לכל קבוצת חוקים – יהיה קל יותר למצוא את החוק שאנחנו מחפשים.
 •  שלבו את המידע באופן אקטיבי בתהליכי העבודה: בנוסף, המידע והנתונים לא צריכים "לעמוד תלויים באוויר" אלא עליהם להיות משולבים באופן פעיל בתהליכי העבודה עצמם. כך למשל, אם נוציא במפעל המשקאות דו"ח על בקבוקים שנפסלו בביקורת איכות, אך לא נעביר את הדו"ח למנהל בקרת האיכות אלא למנהל המחסן – לא נפיק מהדו"ח דבר. מנהל המחסן יראה בדו"ח עוד אחד מהנתונים המיותרים, ואילו מנהל בקרת האיכות לא יחפש אולי את הצידע שחסר לו. בסופו של יום, על המידע לסייע לארגון גם בכל הקשור לבקרת וניהול סיכונים ולכן חשוב שהגורמים הרלוונטיים ביותר יקבלו אותו.
 •  עודדו את העובדים לשתף בידע שלהם: מאחר וידע הוא כוח, קיימת נטייה לעיתים בקרב עובדים שלא לשתף, מחשש לאיבוד הכוח והעוצמה שלהם כעובדים. לכן, יש לבסס תרבות ארגונית שתוביל לשיתוף הידע בכל רחבי הארגון. על מנת לעשות זאת, יש לעודד ישיבות צוות, לכתב במייל כל גורם רלוונטי, לשאול ולתחקר וגם ליצור מדיניות מתגמלת בקרב העובדים בעקבות שיתוף. יצירת תרבות ארגונית של שיתוף ידע היא צעד חשובוהכרחי על מנת לנהל טוב ונכון את הידע הארגוני. בנוסף, על המידע לעבור לכל אורך ורוחב הארגון לכל הגורמים הרלוונטיים, ועליכם כמנהליםלעודדאת השימוש בו בכל הדרגים.
 •  התאימו את מנגנון ניהול הידע לתרבות הארגונית ולא להפך: גם אם יש לערוך שינויים נקודתיים בהתנהלות בתוך הארגון, עדיין התרבות הארגונית צריכה לתת את הטון. לכן, אם לדוגמה קיימת תרבות ארגונית של מידור, שעלולה לפגוע בניהול הידע ובזרימתו, יתכן והפיתרון יהיה למנות מנהל ידע שיהיה בעל הרשאות לקבל מידע מכל מחלקות הארגון – וזאת על פני לשנות את התרבות הארגונית. עם זאת, חשוב להבין את התרבות הארגוניתכאשר בוחרים בדרך ניהול הידע הארגוני, על מנת למצוא את הפיתרון הטוב והיעיל ביותר עבורו.

טיפ לניהול ידע: חשוב לגבש תהליכים שיאגרו את הידע שנצבר לאורך תקופת העסקתו של כל עובד בארגון, על מנת שלא ייווצר מצבשאדם יצא לפנסיה, או עזב מכל סיבה שהיא, יקח איתו את המידע שצבר במשך שנות עבודתו.

 

הצלחת הארגון תלויה אינה רק בניהול ידע אלא גם באופן שבו אתם משקיעים בפיתוח מנהלים ועד כמה הם מנהלים צוותים באופן נכון

מאמרים נוספים

ייעוץ-עסקי-–-הרבה-יותר-מעצה-טובה

ייעוץ עסקי – הרבה יותר מעצה טובה

אנו בחברת GPS  לעסקים מעניקים שירותי ייעוץ עסקי כבר למעלה מ-20 שנה והובלנו יד ביד מאות עסקים בנחישות ובאחריות

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש – כך מומלץ לבחור אותו

אם הקמתם עסק חדש, את הדרך להצלחה בו תוכלו לממש באמצעות שירות ייעוץ עסקי. באמצעותו, העסק שלכם יועל לפרוח

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

ייעוץ עסקי הוא ללא ספק אחד הכלים החשובים לבית העסק. באמצעות ייעוץ עסקי תוכלו להעצים את הפעילות שלכם ולהפוך

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos