03-5792920

מנהלי צוותים – הכל ישתלם כשתראו תוצאות

ניהול צוות עובדים עשוי להתגלות כמשימה לא פשוטה מחד, וכמאתגרת מאידך. קיימות שיטות שונות של ניהול צוות עובדים, כשכל שיטה צריכה להיות מותאמת לארגון וליעדים שלו. אז למה חשוב לנהל אנשי צוות מתוך ראיית היעדים ולא הסתכלות תמידית על מחוגי השעון, למה מנהל צוות טוב צריך תמיד לפרגן לאנשי הצוות שלו, ומתי מותר לכם לזרוק את אנשי הצוות "מתחת לגלגלים" במקרה של כישלון (רמז: אף פעם!)

ניהול צוות

ניהול צוות – הרבה יותר מעבודת צוות

אמא'לה! יש לי צוות לנהל!

לא לפחד: ניהול צוות הוא אחד הדברים הכי מאתגרים וגם הכי לא פשוטים שיש. אחד הדברים הכי חשובים בניהול הוא ניהול צוות עובדים  ובניית צוות. זו לא חוכמה לגייס אנשים לעבודה ולשבץ אותם להיות חלק מהצוות שלכם. החוכמה האמיתית היא להמשיך ולפתח את הצוות על מנת להוציא ממנו את המקסימום. שייכות לצוות, במובן הרחב של המילה, היא לתת לעובדים להרגיש שהם חלקממשהו גדול ומאתגר. על מנת להשיג זאת עליכם קודם כל להבין בעצמכם  את היעדים והאמצעים שעומדים לרשות הארגון שלכם – רק כך תוכלו להתחיל לבצע ניהול צוות באופן מקצועי.

בסביבת מונחית צוותי עבודה, כל אחד ואחד מחברי הצוותתורם למען התמונה המלאה (הפרויקט), ובסופו של דברתורם לארגון. ניהול צוות הוא חלק מניהול כולל שלפרויקט.  האופן בו תנווטו את הצוות שלכם לעבר היעדים שהוגדרו צריך לכלול שימוש באמצעים שהארגון מעמיד לטובת הפרויקט, ותוך ניצול היכולות של כל אחד ואחד מאנשי הצוות כיחידים כמו גם הכוח שלהם כקבוצה.

אז איך עושים את זה? אספנו עבורכם כמה עצות שימושיות לניהול צוות אפקטיבי שיגיע למקסימום תוצאות:

 

מיצאו את יד ימינכם

חישבו מי האדם שיכול לסייע לכם בצורה הטובה ביותר, מי מסוגל להבין את המטרות והיעדים בצורה הטובה ביותר, וגם לנהל את הצוות במידה ותעדרו מהעבודה מסיבה כלשהי, כגון מחלה או נסיעה. חישבו מי מאנשי הצוות שלכם מראה את הרצינות והמחוייבות הגדולה ביותר, ואצל מי תוכלו "להפקיד את המפתחות" במידה ותעדרו.

הציבו יעדים ראליים

ניהול צוות נכון הוא גם קביעת מדיניות של ביצועים שמותאמת ליעדים ברורים שהצבתם. דירשו מאנשי הצוות שלכם לנהל מערכת פיקוח ובקרה על העמידה ביעדים ודיווח בהתאם. עם זאת, לעולם אל תציבו יעדים שאפתניים מדי או בלתי אפשריים לביצוע. הדבר רק יגרום לתיסכול ולתחושת כישלון אצל אנשי הצוות שאתם מנהלים. הציבו גבול – אבל אל תמתחו אותו יותר מדי.

התמקדו בתוצאות ולא במחוגי השעון

התמקדות בשעון ובזמן שכל אחד מאנשי הצוות שלכם משקיע בעבודה עלולה לגרום לצוות להרגיש שאתם לא סומכים עליו, ובמידה מסויימת להרגיש יותר "רובוטים" מאשר אנשים חושבים. במקום זאת, תנו לאנשי הצוות לנהל את הזמן שלהם (תוכלו אולי לשתף אותם בסדנה לניהול זמן). על מנת שתהיו בטוחים בניהול זמן נכון מצד העובדים תוכלו להגדיר להם מסגרת זמן של שבוע למשל, על מנת להשלים יעדים מסויימים. עם זאת, ניהול צוות עובדים נכון אינו אומר שעליכם לוותר לצוות שלכם על עמידה ביעדים, או אפילו על הגעה בזמן לעבודה או לישיבות צוות.

חברו בין אנשי צוות שיש בינהם התאמה מקצועית ואישית

דאגו לכך שיהיו לכם את האנשים הנכונים במקומות הנכונים. נצלו את כל העובדים המוכשרים לתפקידים שיממשו את הכישורים שלהם. כך למשל, איש צוות שמיומן בכתיבת תוכניות עבודה לא יפיק תועלת לצוות אם ישמש בתפקיד לוגיסטי. כך, יתעצמו הסיכויים לביצוע ניהול צוות אפקטיבי ומוצלח. אם אחד מחברי הצוות שלכם שימש בתפקיד מסויים זמן רב – זו אינה סיבה מספקת להשאיר אותו בתפקיד אם הוא אינו מתאים לעשות אותו, או אם יש מישהו שמתאים יותר ממנו לבצעו. אל תרחמו – אבל נהגו ברחמנות: אם עליכם להעביר מישהו מתפקידו, הציעו לו אלטרנטיבה אטרקטיבית ושכנעו אותו שהדבר יועיל לטובת הפרויקט כולו.

הניעו את הצוות שלכם לבצע את התפקיד מתוך מוטיבציה להצליח

מנהל צוות טוב חייב למצוא מה מניע את אנשי הצוות שלכם יחד וכל אחד בנפרד. נסו להתאים לכל אחד מהם משימות שיפגעו במקום שהם אוהבים יותר לעשות. אם למשל, אחד מאנשי הצוות שלכם אוהב לשהות מחוץ למשרד – שילחו אותו לנסיעות עבודה בחוץ. אם איש צוות אחר למשל, מעדיף לבצע עבודות שדורשות מחשבה ופיתוח – מוטב שישמש בתפקידים מסוג זה (פיתוח תוכנה למשל), מאשר תפקיד שאינו מחייב להפעיל את הראש. אתם תמצאו שככל שהעובדים מבצעים עבודות שקרובות לליבם ומפעילות את "התאים האפורים", כך המחויבות שלהם וההנאה שלהם תגדל – וכפועל יוצא הפרויקט יהיה מוצלח יותר.

ביטחו באנשי הצוות שאתם מנהלים – ותנו להם לדעת מזה

כדאי שאנשי הצוות שלכם יהנו מסביבת עבודה מפרגנת ותומכת. אין טעם לנהל צוות וליצור אווירה עכורה של חוסר אמון. לכן, אחד הדברים הכי חשובים שכל מנהל צוות צריך לעשות הוא להעניק לעובדים תחושה שאתם מעריכים אותם ובוטחים בהם שיעשו את העבודה הכי טוב שאפשר. אם אינכם בוטחים באנשי הצוות שלכם קיימות שתי אפשרויות: או שהצוותים שלכם גרועים, או שלצוותים שלכם יש מנהלים גרועים…

נכשלתם? אל תזרקו את אנשי הצוות "מתחת לגלגלים"

האפשרות לכישלון תמיד קיימת. מנהל צוות טוב, תמיד צריך לקחת את האחריות על עצמו ולא לזרוק את אנשי הצוות שלו תחת הגלגלים. במקום למצוא אשמים, נסו להבין מה השתבש ולהסיק מסקנות.

מנהל צוות טוב צריל לעבור אחת לכמה זמן סדנאות פיתוח מנהלים וכדאי גם שיהיה לו ידע בניהול משאבי אנוש כדי לדעת כיצד לספק לאנשי הצוות שלו סביבת עבודה אותה מעניינת ומאתגרת

מאמרים נוספים

ייעוץ-עסקי-–-הרבה-יותר-מעצה-טובה

ייעוץ עסקי – הרבה יותר מעצה טובה

אנו בחברת GPS  לעסקים מעניקים שירותי ייעוץ עסקי כבר למעלה מ-20 שנה והובלנו יד ביד מאות עסקים בנחישות ובאחריות

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש – כך מומלץ לבחור אותו

אם הקמתם עסק חדש, את הדרך להצלחה בו תוכלו לממש באמצעות שירות ייעוץ עסקי. באמצעותו, העסק שלכם יועל לפרוח

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

ייעוץ עסקי הוא ללא ספק אחד הכלים החשובים לבית העסק. באמצעות ייעוץ עסקי תוכלו להעצים את הפעילות שלכם ולהפוך

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos