077-2317013

פיתוח ארגוני – הוציאו את הארגון מקיפאון

על הארגון שלכם להיות בשינוי והתפתחות מתמדת, בצד שמירה על יציבות פנימית וחיצונית. לפעמים המשימה הזו עשויה להיתפס כבלתי אפשרית. אבל לא להתייאש: פיתוח ארגוני מבשל את השינויים על "אש קטנה", ונועד לשפר את היכולת של הארגון להשיג את המטרות והיעדים שלו. אז מה בין פיתוח ארגוני לגננות, והאם פיתוח הדרכה ופיתוח ארגוני מסתדרים יחד באותו החדר – כל התשובות במאמר הבא

פיתוח ארגוני

פיתוח ארגוני – אמצעי לשיפור והשגת יעדים עסקיים

פיתוח ארגוני – מזהה את נקודות הכשל ואת הדרכים להשתדרגות

פיתוח ארגוני של הארגון שלכם והאופן בו תנהלו אותו ישפיעו במידה רבה על ההצלחה שלו. תהליכי פיתוח ארגוני נוגעים ישירות למערכות שונות בארגון, כגון האינטראקציה בין העובדים, התרבות הארגונית, ההתנהלות העסקית, ניהול השיווק ובעצם כל אלמנט שקשור לארגון. דמיינו שהארגון שלכם הוא מכונה עתירת מפרקים וברגים – מדי פעם תצטרכו לשמן בורג, להחליף מנגנונים מכאניים וכמובן לשפר ולשדרג את המכונה. הפיתוח הארגוני עושה בדיוק את זה: הוא מזהה את נקודות הכשל ואת המקומות שדורשים שיפור או השתדרגות.
בין השאר, פיתוח ארגוני נועד לשפר את היכולת של הארגון להשיג את המטרות והיעדים העסקיים שלו, תוך התמודדות עם שינויים בתוך ומחוץ לארגון. בנוסף, הפיתוח הארגוני נועד לאפשר לארגון לשמור על יציבות פנימית ועסקית בצד הצורך הבלתי פוסק בדינמיות וגמישות עסקית.

פיתוח ארגוני מבשל את השינויים “על אש קטנה”

בדיוק כפי שהגנן שותל את הפרחים רק לאחר שעדר את האדמה, דאג שתהיה נקייה מעשבים שוטים ומוכנה לקלוט את השתילים – כך גם שינוי ארגוני צריך לבוא רק לאחר עבודת הכנה ומחשבה תחילה. ככל שתעשו עבודה מקדימה מעמיקה וטובה יותר – כך הפיתוח הארגוני יוכל להוביל לשינוי ארגוני אפקטיבי ולזרז תהליכים חיוביים שונים שיובילו את הארגון שלכם קדימה, להצלחה.
שינוי ארגוני והתפתחות צריכים להיות סימנים מובהקים של כל ארגון וכל עסק חי ונושם. עולם העסקים של היום מחייב דינמיות, מהירות תגובה ומצד שני יציבות. כל אחד יודע ששינויים גוררים סיכון מסוים. “מה אם המחלקה החדשה שהקמתי תיכשל?”, “האם המוצר החדש שאני מייבא יצליח להימכר?”, “האם קיצוץ סעיף ההוצאות בתוכנית העסקית באמת יגביר את הרווחיות?” – כל אלה שאלות שכל אחד עשוי לשאול את עצמו במהלך שינוי. תהליך הפיתוח הארגוני נועד לבשל “על אש קטנה” את הארגון ואת השינויים שיש לערוך בו, תוך התמקדות ביעדים העסקיים, הערכים והחזון הארגוני.

מה בין פיתוח הדרכה, פיתוח מנהלים ופיתוח ארגוני

פיתוח ארגוני הוא תהליך מתוכנן של התפתחות ושינוי ארגוני, שנועד לגרום להם להיות אפקטיביים יותר ושישיגו את היעדים המבוקשים. בניגוד לפיתוח הדרכה או פיתוח מנהלים, הפיתוח הארגוני הוא תהליך כולל ומקיף, שמכיל בחובו את מכלול הצרכים הארגוניים פנימה והחוצה.

פיתוח ארגוני ופיתוח הדרכה – הולכים טוב כמו עוגיות עם חלב

מה המשותף בין פיתוח הדרכה ופיתוח ארגוני? למעשה – המון. הסיבה היא שפיתוח ארגוני הוא תהליך מבוסס למידה שנסמך ברובו על הדרכה – תוך שיפור היכולת של הארגון, עובדיו ומנהליו לזהות נקודות משגה ולשנותן. אפשר להגדיר זאת גם אחרת: תהליך הדרכה, משובח ככל שיהיה, לא מספיק על מנת לפתור בעיות ארגוניות. כך למשל, נניח שבחברת אלקטרוניקה גדולה הכשרנו את המוקדנים להעניק שירות טוב ללקוחות, העשרנו את אנשי המכירותעם טכניקות מעולות לניהול משא ומתן  שיסייעו למכירה וגם ערכנו פיתוח מנהלים. כל אלה לא יפתרו מצב בו התקשורת בין המנהלים הבכירים להנהלת הביניים הופכת ל-“תקצורת” (קצר בתקשורת). כאן רק פיתוח ארגוני שיוביל לשינוי ארגוני יכול לפתור את הבעיה.

 

למעשה, יש כאלה שרואים את תהליך הפיתוח הארגוני כתהליך הוליסטי – כלומר: תהליך כולל שנוגע בכל נקודה ונקודה בארגון, כמו גם בנקודות ההתממשקות של הארגון עם העולם שבחוץ (לקוחות, ספקים, מתחרים, תקשורת וכדומה). בעוד שפיתוח הדרכה עוסק בעצם בהדרכה – פיתוח ארגוני עוסק בין השאר באיתור הבעיות ומציאת דרכים לפתור אותן. לאחר מכן, יוכלו מנהלי או מפתחי ההדרכה למצוא דרכים להתמודד עם הבעיות תוך שימוש בכלי הדרכה. מכאן, שהדרכה היא אמצעי תמיכה מצוין בפיתוח ארגוני.

מאמרים נוספים

מס חברות

מס חברות

במשך שנים ארוכות מתנהל במחוזותינו ויכוח בעניין שתי אסטרטגיות כלכליות הנוגעות למס החברות הישראלי – מהצד הימיני, הקפיטליסטי, טוענים

ניהול פרוייקטים

תכנון פרויקטים נכון כולל תיכנון מוקדם וזיהוי סיכונים

ניהול פרויקטים: איך תתכנו תקציב, זמנים ויעדים ניהול פרויקטים מתחיל מתכנון תקציב, לוחות זמנים, יעדים וכוח אדם המשבר הכלכלי

ניהול עסקי

ההבדל בין ארגון בינוני למוצלח הוא הניהול העסקי

ניהול עסקי – יותר מ-"סתם" כישורי ניהול ניהול עסקי: מוצר,תימחור, שיווק ומכירה ניהול עסקי היא פעילות שאינה נעשית מעצמה

צור קשר עם המומחים של GPS לעסקים

לתיאום פגישת אסטרטגיה התקשר: 077-2317013

דברו איתנו

מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

logos
logos
logos
logos
logos