03-5792920

ארגון מצליח מתחיל מתרבות ארגונית מוצלחת

מהי תרבות ארגונית, מי צריך את זה ולמה תרבות ארגונית עשויה לתרום לא רק לעובדים שלכם, אלא גם לרווחיות של הארגון שלכם

תרבות ארגונית

הטמעת תרבות ארגונית בארגון שלכם תעניק לו ערך מוסף חשוב במעלה

תרבות ארגונית, הדבק שמחבר את הארגון

מעבר להתנהלותו של הארגון שלכם כלפי חוץ, קיימת חשיבות אדירה להתנהלותו כלפי פנים: ארגון שעובדיו מנוכרים זה לזה, או ניכור שקיים בין העובדים להנהלה – ייצור אווירה מתוחה ולא מעודדת לעובדים שלכם. נסה לחשוב כמה זמן העובדים שלכם מבלים במקום העבודה? פעמים רבות יותר מאשר בבית – ולכן חשוב שהעובדים שלכם לא רק ירגישו נוח, אלא אף יחושו שייכות למקום בו הם מבלים זמן כה רב. תרבות ארגונית היא ה-"דבק" שמחבר בין העובדים שלכם לבין עצמם, בין העובדים להנהלה ובין העובדים לארגון עצמו, וגם בין הארגון ובין הסביבה החיצונית שלו

התרבות הארגונית היא, למעשה, שיקוף האמונותהלך המחשבההערכיםוהנורמות של הארגון שלכם, כפי שהם נתפסים וממומשים על ידי העובדים. תארו לכם מכון לגמילה מעישון שכל עובדיו מעשנים, או מכון הרזיה שכל עובדיו שמנים מאוד – הדוגמאות הללו אולי קיצוניות, אך הן ממחישות את הפער העצום בין ערכי הארגון לתרבות שמפגינים עובדיו.

בניגוד לדוגמאות אלה, ארגון שחרט על דיגלו תרבות ארגונית של כבוד הדדי סובלנות, לא יסבול עובד, ספק או לקוח שינהג בגזענות כלפי עובד ממוצא אחר. דוגמה אחרת עשויה להיות חברה שדוגלת בהגנה על איכות הסביבה, שתתקשה לקבל עובד שנוהג לזהם. למעשה, ברגע שקיימת מסגרת משותפת של תרבות ארגונית, קל יותר לעובדים להזדהות עם הארגון, להרגיש חלק ממנו ואף יותר מכך – לשדר זאת כלפי חוץ באופן שישפיע גם על לקוחותיכם. מכאן שתרבות ארגונית עשויה להיות גורם המפתח להצלחת הארגון – לא פחות ממוצר טוב שהארגון שלכם מציע.

תרבות ארגונית מוצלחת מתבטאת בהצלחה פיננסית

כבר הוכח לא אחת שארגון בו קיים קשר ומחוייבות בין ההנהלה לעובדים יגיע להישגים גדולים יותר – מה שישפיע בסופו של דבר על הרווחיות שלו. זאת מפני שעובדים המרגישים מחוברים לארגון, הינם פרודוקטיבים יותר. עובדים אשר מרגישים נוח עם חבריהם לעבודה, אינם שואפים להישאר בעבודה את המינימום ההכרחי. חברת אינטל העולמית למשל, מנהיגה תרבות אירגונית במפעלים שלה ברחבי העולם, במסגרתה עובדי החברה מתנדבים למען אוכלוסיות שונות. בשנת 2008 לבדה השלימו עובדי אינטל ברחבי העולם כמיליון שעות התנדבות, ולפני חודשים ספורים נבחרה אינטל כאחד ממקומות העבודה הנחשקים ביותר בעולם. לתרבות הארגונית של אינטל חלק לא מבוטל בבחירתה ככזו.

אינטל היא אולי אחת מחברות הענק בעולם, אבל המושג "תרבות ארגונית" לא צריך להתקשר דווקא לחברות ענק או ארגונים גדולים: כל עסק – קטן כגדול – יכול להטמיע תרבות ארגונית בקרב עובדיו בכל הדרגים.

ערכים נוספים שהינם תוצר של התרבות הארגונית

התרבות הארגונית שתטמיע בארגון שלכם תוביל, בסופו של דבר, לתחושה של הזדהות עם הארגון ומטרותיו. בנוסף, תרבות ארגונית תוביל לתחושה חזקה שלשייכות בקרב העובד, שירגיש שמקום העבודה מעניק לו ערך מוסף, מעבר לעבודה השוטפת. מעבר לכך, מספר מחקרים שנערכו בארה"ב הוכיחו, כי הטמעת תרבות ארגונית בארגונים הפחיתה בסופו של דבר את אחוז העובדים שנטשו את עבודתם, ואף חיזקה את הקשרים האישיים בין העובדים (מה שסייע מראש למנוע קונפליקטים, סכסוכים ואווירה עכורה בארגון). ערך מוסף נוסף שמביאה איתה התרבות הארגונית הוא חריגה מה-"רובוטיות" שהעובדים שלכם עשויים לחוש במהלך יום עבודה שגרתי או אולי אפילו מונוטוני, ולהוביל אותם לתחושה של יצירתיות וחשיבה "מחוץ לקופסה".

כיצד תוכלו להטמיע תרבות אירגונית בארגון שלכם

כאמור, לא צריך להיות חברת ענק או לשכור מומחים על מנת ליצור תרבות ארגונית בקרב עובדי הארגון שלכם. למעשה, קיימות מספר דרכים פשוטות בהן תוכלו להטמיע תרבות ארגונית בכוחות עצמך:
 •  צרו מנהגים קבועים בארגון על פי תאריכים קבועים: התאריכים הקבועים עשויים להיות במשך השנה, או בהתאם לתאריכים קבועים הנוגעים ספציפית לעובדים שלכם. כך למשל, ארגונים רבים נוהגים לערוך הרמת כוסית לפני חגים משמעותיים, כמו פסח או ראש השנה. הרמת כוסית קבועה, או אפילו מתן מתנה קטנה לחג הם בהחלט חלק מתרבות ארגונית. בנוסף, תוכלו להנחיל מנהג קבוע של הרמת כוסית ליום הולדת, או אפילו מתן כרטיס ברכה או מתנה קטנה לעובד.
 •  צרו אווירה של התפתחות אישית ותחומי עניין נוספים: כך למשל, ארגן מיני קורסים וסדנאות, הבא מרצה אורח שירצה להם בנושא מעניין ועוד. הנושאים בהם תוכלו לעניין את העובדים שלכם לא צריכים להיות קשורים לעבודה עצמה. למשל, אולי העובדים שלכם יתעניינו בנושאי תזונה בריאה, ניהול זמן, או אפילו כתיבה יצירתית.
 •  עירכו ישיבות ומפגשים באופן קבוע עם העובדים שלכם: בישיבות תוכלו לדון בנושאים הקשורים לעבודה, להחליף רעיונות ובעיות, להציע פתרונות וליצור אווירת שיתוף בין עובדים שונים שאולי לא היו מתקשרים היטב או בכלל ללא ישיבה כזו. יתכן וישיבות כאלה תאפשרנה לכם "לגלות" עובדים שנחבאו מן העין ולתת במה לכל אחד להיות שותף ולהביע דעה. מפגשים כאלה עשויים להיות קבועים (בתחילת כל יום למשל), או אחת לשבוע – אבל מה שחשוב הוא הקביעות.
 •  עירכו ישיבות ומפגשים באופן קבוע עם העובדים שלכם: בישיבות תוכלו לדון בנושאים הקשורים לעבודה, להחליף רעיונות ובעיות, להציע פתרונות וליצור אווירת שיתוף בין עובדים שונים שאולי לא היו מתקשרים היטב או בכלל ללא ישיבה כזו. יתכן וישיבות כאלה תאפשרנה לכם "לגלות" עובדים שנחבאו מן העין ולתת במה לכל אחד להיות שותף ולהביע דעה. מפגשים כאלה עשויים להיות קבועים (בתחילת כל יום למשל), או אחת לשבוע – אבל מה שחשוב הוא הקביעות.
 •  תנו לעובדים להיות חלק פעיל בתרבות הארגונית: תנו לעובדים שלכםליזום, להציע, לשפר ולהיות גורם מניע ולא רק גורם מונע. תופתעו לגלות עד כמה לעובדים שלכם עשויים להיות רעיונות מצויינים. שאל אותם, התייעץ והיה פתוח לרעיונותיהם ולביקורת שאולי תהיה להם.
טיפ להטמעת תרבות ארגונית: תרבות ארגונית מתחילה בסופו של דבר במעשים, ולא בתאוריות "על הנייר". גם אם הארגון שלכם מקובע אולי בהתנהלות שנמשכת כבר שנים ארוכות ובשגרה קבועה – תמיד תוכלו לשנות ולרענן. התחל בשינוי אחד קטן, ומשם תוכלו להמשיך הלאה.
 
לפני שמגדירים תרבות ארגונית חשוב לבדוק כיצד עובד אצלכם ניהול משאבי אנוש ולהבין מהו הלך הרוח של העובדים שלכם. בנוסף תוכלו תמיד להתייעץ עם יועץ ארגוני

מאמרים נוספים

ייעוץ-עסקי-–-הרבה-יותר-מעצה-טובה

ייעוץ עסקי – הרבה יותר מעצה טובה

אנו בחברת GPS  לעסקים מעניקים שירותי ייעוץ עסקי כבר למעלה מ-20 שנה והובלנו יד ביד מאות עסקים בנחישות ובאחריות

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש

ייעוץ עסקי למקימי עסק חדש – כך מומלץ לבחור אותו

אם הקמתם עסק חדש, את הדרך להצלחה בו תוכלו לממש באמצעות שירות ייעוץ עסקי. באמצעותו, העסק שלכם יועל לפרוח

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

דברים שכדאי לדעת על שירות ייעוץ עסקי עבור עצמאיים חדשים

ייעוץ עסקי הוא ללא ספק אחד הכלים החשובים לבית העסק. באמצעות ייעוץ עסקי תוכלו להעצים את הפעילות שלכם ולהפוך

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos