03-5792920

ייעוץ עסקי – הבחירה לגדול ולהצליח

בעלי עסקים ויזמים רבים פונים היום לשירותיהם של יועצים עסקיים. השאלה היא איך עובד ייעוץ עסקי? מה בעצם ניתן לקבל בייעוץ עסקי? והאם התהליך של ייעוץ עסקי באמת שווה את ההשקעה הרבה והכסף שהוא עולה?

ייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי – למי זה טוב?

למי מתאים ייעוץ עסקי?

ניהול עסק הינו אופרציה מורכבת הדורשת מיומנויות בתחומים שונים ומגוונים. כל עסק חייב ניהול מסודר של מחלקת כספים, ניהול שוטף וברור של מחלקת פיתוח או מחלקת רכש, ושום עסק לא יוכל לאורך זמן להתנהל ללא מערכת משיווק ומכירות המנוהלת כסדרה. בעוד שיועץ שיווקי או יועץ פיננסי כדוגמה ממוקדים באחד התחומים הנדרשים לניהול העסק בלבד, ייעוץ עסקי מספק ללקוח שרות רחב יותר, משלב תחומים שוניםומיועד בד"כ לעסקים קטנים, אשר עבורם העסקת מספר יועצים בתחומים שונים אינה באה בחשבון

מעבר לעלויות הכבדות של העסקת מספר יועצים שונים, בעסקים בינוניים וגדולים ניתן בקלות להפריד בין המחלקות בעוד שבעסקים קטנים ופשוטים ישנה חפיפה בין התחומים כאשר מנהל הרכש הוא גם מנהל השיווק והמכירות ולעיתים גם מנהל הכספים. במצב זה ייעוץ עסקי מתאים יותר ויספק ניתוח דיסציפלינארי אשר ייתן מענה כולל לעסק. יועץ שיווקי אשר יספק שירותי ייעוץ עסקי לעסק קטן, עשוי לבנות תוכנית שיווקית בעלות של 200 א' ₪ מבלי שבדק בכלל שמבחינה תזרימית יוכל העסק לעמוד בהוצאה שכזו.

ליווי עסקי או ייעוץ עסקי?

ההבדל העיקרי בין ליווי עסקי לבין ייעוץ עסקי הינו בעיני המתבונן ובפרשנותו האישית. בעוד שחלק מהיועצים יאמרו כי מדובר במינוחים שונים לאותו השירות, אחרים יבחינו בין ייעוץ עסקי לבין ליווי עסקי ויטענו בתוקף כי מדובר בשירותים שונים. על פי גישה זו, ייעוץ עסקי מתחיל ומסתיים בניתוח בעיה עסקית מסוימת, בחינת דרכים שונות להתמודדות והצעת החלופות הטובות ביותר, בעוד שבליווי עסקי ימשיך היועץ עם העסק גם במסגרת יישום האסטרטגיה שנבחרה ויסייע למנהלים במסגרת ייעוץ שוטף. בשורה התחתונה, אין הגדרה ברורה וכל אחד יכול לבחור לעצמו את המינוח המתאים עבורו. לראייתנו, ליווי עסקי מצביע יותר על מעורבות בתהליך בעוד שייעוץ עסקי הינו פרויקט מוגדר בן 3-4 חודשיםשבסופו מעביר היועץ נתונים ומצגת למנהלי העסק ועובר לפרויקט הבא.

איך מתנהל התהליך של ייעוץ עסקי?

לכל פרויקט של ייעוץ עסקי ולכל יועץ עסקי יש מאפיינים ייחודיים אולם למרבית היועצים ישנה מתודולוגיה דומה. על פי רוב נפגש היועץ עם הלקוח פעם עד פעמיים בשבוע במשך תקופת איסוף הנתונים, הגדרת הבעיה וניתוח הסביבה. פגישות אלו משמשות להעברת אינפורמציה והדרכות בהתאם לצרכי הלקוח. פגישות אלו עשויות להימשך גם לאחר סיום הצגת המסקנות, וזאת המסגרת ייעוץ עסקי וליווי שוטף. יחד עם זאת, מרבית העבודה מתבצעת הלכה למעשה בין הפגישות הללו כאשר היועץ מנתח את הסביבה והשוקים בהם פועל הלקוח והלקוח עושה שיעורי בית שביקש היועץ. חשוב שהלקוח ירגיש, לאורך כל תקופת הייעוץ העסקי ואף לאחריה, שהיועץ שותף למטרות ולדרך, בעיתות קשיים והצלחות, וסיום התהליך מתרחש רק אחרי שהיועץ והלקוח יחדיו מסכימים שהמטרות שהציבו לעצמם בתחילת הייעוץ העסקי הושגו.

 

ייעוץ עסקי בהמשכים

אם מביאים יועץ עסקי, האם מתחילים איתו את כל העבודה מהתחלה? התשובה היא לחלוטין לא! חשוב מאוד לאזן בין הגישות השונות, מצד אחד לגשת לתהליך בראש פתוח שאינו מקובע מתהליכי העבר – שום דבר לא קדוש והכול נתון לשינויים, ומצד שני לא להתעלם מעבודת ייעוץ עסקי קודמת שנעשתה ועשויה לחסוך זמן ומשאבים.

מתי נכון להתחיל תהליך של ייעוץ עסקי

ככלל, בעל עסק יכול להזדקק לייעוץ עסקי בכל שלב ושלב של פעילות העסק. ייתכן שיזם יפנה ליועץ עסקי עוד בשלב הרעיון בעוד שמנהל אחר יבקש ייעוץ עסקי על מנת להרחיב את הפעילות של העסק. ייעוץ עסקי מהיותו רחב וכולל, יכול מצד אחד לסייע ליזמים או עסקים בתחילת דרכם במיקוד רעיון עסקי, כתיבתתוכנית עסקית ובניית אסטרטגיית גיוס, ומצד שני יכול לסייע לעסקים ותיקים ומבוססים לתכנן מיזוג או רכישה של פעילות לצורך התרחבות או להנהיג שינוי פנים ארגוני מקיף. משך הפרויקט והיקפו ישתנו בהתאם לאופי הייעוץ העסקי הנדרש.

כמה זמן אורך תהליך של ייעוץ עסקי?

על פי רוב, ניסיונם העשיר של היועצים העסקיים מאפשר להם להעריך את משך הזמן של פרויקט ייעוץ עסקי ספציפי. לאחר פגישת היכרות והבנת הצרכים, יוכלו הלקוח והיועץ להגדיר את מטרות הייעוץ העסקי ולתחום אותו בזמן. ככלל, לא כדאי לדחוק בתהליך של ייעוץ עסקי מכיוון שיש חשיבות לפרקי הזמן שבין פגישה לפגישה, השלמת המטלות ולשקיעת האינפורמציה. פגישה עד שתיים בשבוע מאפשרות ליועץ וללקוח לעבד את הנתונים, להתעמק ולהעלות שאלות, אשר מסייעות לקיום תהליך ייעוץ עסקי מובנה ומוצלח. תהליך ממוצע של ייעוץ עסקי נע בין שמונה לשניים עשר שבועות בעוד שייעוץ בן שישה עשר שבועות ומעלה נחשב לתהליך ייעוץ עסקי ארוך.

ישנן חברות ייעוץ עסקי רבות וכדאי ליצור אתם קשר ולברר כמה זמן הן פועלות, מה הניסיון שלהן ועוד. היכנסו לרשימת חברות ייעוץ עסקי.

לימדו עוד אודות יזמות ופתיחת עסק או קראו על ייעוץ שיווקי, הדומה לייעוץ עסקי במובנים רבים אך מתמקד בתחום השיווק

מאמרים נוספים

תוכנית יזמות – שרונהאב

תוכנית יזמות – שרונהאב

" המנהיג הוא אני למימוש והצלחה " חולמים על רעיונות או מיזמים עסקיים או חברתיים ורוצים לממש אותם להצלחה

שפרו את הביצועים וצרו את החזון 

שפרו את הביצועים וצרו את החזון 

ייעוץ עסקי הוא סַפָּק חשוב לבעלי עסקים, גם אם העסק קיים, עובד ורווחי. באמצעות ייעוץ עסקי תוכלו לגבש את

תזרים-מזומנים

תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים הוא חלק קריטי בניהול העסק, בשגרה ובזמנים קשים. אבל בין המשימות היומיומיות במסגרת ניהול העסק –

קבלו במתנה 3 פרקים מהספר GPS לעסקים

קבלו למייל קובץ PDF המכיל 3 פרקים סופר חשובים שכל בעל עסק חייב לדעת

  לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דברו איתנו

  מעוניינים לדעת עוד בנוגע לאסטרטגיה השיווקית הנכונה? דברו איתנו, נשמח להסביר הכל על כוס קפה

   לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos
   logos